Правилната стоматологична грижа за децата

Правилната стоматологична грижа за децата

Устната кухина и зъбите на децата са обект на постоянни промени. Ето защо са необходими и специфични решения за устната хигиена.

0-2 години


0-2 години


Развитие на зъбите
 

Около 6-8-месечна възраст пробива първият млечен зъб, следван постепенно от останалите млечни зъби.


Миене на зъбите
 

Трябва да почиствате старателно дори първите няколко зъба всеки ден. По този начин се отстранява опасната плака. До втория рожден ден зъбите трябва да се почистват два пъти дневно с паста за зъби с размер на грахово зърно, съдържаща флуорид.

 

Концентрацията на флуорид от 500 ppm отговаря на последната експертна препоръка на Немската асоциация по детска стоматология и Немската асоциация по превантивна стоматология. 

2-6 години


2-6 години

 

Развитие на зъбите

 

Обикновено на около 3-годишна възраст детските млечни зъби са напълно завършени и постоянните зъби се развиват под тях в горната и долната челюст.

 

Почистване на зъбите

Децата се опитват сами да мият зъбите си и да изпробват различни видове захвати с четката за зъби. На тази възраст децата вече могат да почистват дъвкателните повърхности на зъбите си.

 

Въпреки това чисти зъби без плака могат да бъдат постигнати на тази възраст само ако след това отново измиете старателно зъбите на детето си.

 

Концентрацията на флуорид от 1000 ppm отговаря на най-новите експертни препоръки на Немската асоциация по детска стоматология и Немската асоциация по превантивна стоматология.

6-12 години


6-12 години


Развитие на зъбите
 

Слабите млечни зъби, пролуките между тях и поникването на постоянните зъби затрудняват оралната хигиена по време на тяхната смяна. Освен това новите постоянни зъби се нуждаят от специална защита. Това води до повишен риск от кариес.


Почистване на зъбите
 

За да предпазите новите постоянни зъби от кариес, трябва да изберете паста за зъби с по-високо съдържание на флуорид (1400 ppm) за вашето дете. Четките за зъби с Х-образен косъм са особено подходящи за почистване, тъй като достигат до междузъбните пространства и по този начин позволяват по-добро отстраняване на плаката.

Предотвратяване на кариес с флуорид

Предотвратяване на кариес с флуорид
 

Концентрацията на флуорид от 500 ppm до навършване на 2-годишна възраст и 1000 ppm за деца от 2-ри до 6-ти рожден ден съответства на последната експертна препоръка на Немската асоциация по детска стоматология и Немската асоциация по превантивна стоматология.

Правилно миене на зъбите по метода KAI

Дъвкателни повърхности

Дъвкателни повърхности

 

Първо почистете дъвкателните повърхности напред-назад: така ще почистите горната част на зъбите. Започнете от дясната страна, най-отзад. Първо долните зъби, след това горните и повторете от лявата страна.

Външни повърхности

Външни повърхности

 

След това почистете с четка външните повърхности. Очертайте кръгове с четката за зъби: от дясната страна от най-задната до предната част и от лявата страна. След това затворете зъбите, както при отхапване, и почистете резците по същия начин.

Вътрешни повърхности

Вътрешни повърхности

 

Накрая почистете с четка вътрешните повърхности в долната и горната част. Започнете отново отзад и почиствайте от червено към бяло, от венците към зъбите.

 

И винаги помнете: мийте зъбите си след всяко хранене.

Статии