Ще ви отнеме 4 минути за да прочетете тази статия
Съдържание
- Как да помогна на децата си да поддържат зъбите си и да предотвратяват появата на кариеси?
- За да помогнете на децата си да предпазят зъбите и венците си и да намалят значително риска от кариес, научете ги да спазват тези прости стъпки:
- Какви техники за четкане мога да покажа на детето си?
- Кога детето ми трябва да започне да използва конец за зъби?
- Какво представляват зъбните силанти и как да разбера дали детето ми се нуждае от тях?
- Какво представлява флуоридът и как да разбера дали детето ми набавя необходимото количество?
- Колко важна е диетата за оралното здраве на детето ми?
- Какво трябва да направя, ако детето ми си отчупи, счупи или избие зъб?
Как да помогна на децата си да поддържат зъбите си и да предотвратяват появата на кариеси?
Да научи детето си на правилна грижа за устната кухина още в ранна възраст е инвестиция в здравето му, която ще му носи дивиденти през целия живот. Можете да започнете, като дадете пример; добрата грижа за собствените ви зъби е послание, че оралното здраве е нещо, което трябва да се цени. А всичко, което прави грижата за зъбите забавна, като миенето на зъбите заедно с детето или като му позволите да избере четка за зъби, насърчава правилната грижа за устната кухина.
За да помогнете на децата си да предпазят зъбите и венците си и да намалят значително риска от кариес, научете ги да спазват тези прости стъпки:
Почиствайте зъбите си два пъти дневно с паста за зъби с флуорид, одобрена от ADA, за да премахнете плаката - лепкавия слой по зъбите, който е основната причина за появата на кариес.
Използвайте конец за зъби ежедневно, за да отстраните плаката между зъбите и под линията на венците, преди да се е втвърдила в зъбен камък. След като се образува зъбен камък, той може да бъде отстранен само чрез професионално почистване.
Прилагайте добре балансирана диета, която ограничава нишестените и захарните храни, които произвеждат киселини, причиняващи кариес. Когато все пак ядете такива храни, се старайте да ги консумирате по време на хранене, а не като закуска - допълнителната слюнка, която се отделя по време на хранене, помага за почистването на храната от устата.
Използвайте продукти за дентална хигиена, които съдържат флуорид, включително паста за зъби.
Уверете се, че питейната вода на децата ви е флуорирана. Ако водоснабдяването ви - общинско, от сондаж или бутилирано - не съдържа флуорид, вашият зъболекар или педиатър може да ви предпише прием на хранителни добавки с флуорид.
Водете детето си на редовни профилактични прегледи при зъболекар.
Какви техники за четкане мога да покажа на детето си?
Необходимо е да наблюдавате децата си, докато се справят с тези прости стъпки:
- Използвайте паста за зъби с флуорид с размер на грахово зърно, одобрена от ADA. Внимавайте детето ви да не погълне пастата за зъби.
- С помощта на четка за зъби с мек косъм почистете първо вътрешната повърхност на всеки зъб, където може да се натрупа повече плака. Четкайте внимателно напред и назад.
- Почистете всички външни страни на зъбите. Наклонете четката по външната линия на венците. Внимателно почиствайте зъбите напред-назад.
- Почистете дъвкателната повърхност на всеки зъб. Внимателно четкайте напред-назад.
- Използвайте върха на четката, за да почистите зад всеки от предните зъби, както отгоре, така и отдолу.
Почистването на езика винаги е забавно!
Кога детето ми трябва да започне да използва конец за зъби?
С помощта на конци за зъби се отстраняват хранителни частици и плака между зъбите, които се пропускат при миене с четка, затова трябва да използвате конци за зъби за децата си от 4-годишна възраст. Когато навършат 8 години, повечето деца могат да започнат сами да използват конец за зъби.
Какво представляват зъбните силанти и как да разбера дали детето ми се нуждае от тях?
Силантите осигуряват високоефективна бариера срещу кариес. Те представляват фини полимерни покрития, които се поставят върху дъвкателните повърхности на задните постоянни зъби на детето, върху които се образуват най-често кариеси. Поставянето на силанти не е болезнено и може да се извърши в рамките на едно посещение при зъболекар. Вашият стоматолог може да ви информира дали детето ви може да се възползва от запечатване на зъбите.
Какво представлява флуоридът и как да разбера дали детето ми набавя необходимото количество?
Флуоридът е едно от най-ефективните средства за предпазване от кариес. Като естествен минерал, флуоридът се съединява с емайла на зъба, като допринася за неговото укрепване. В системите за водоснабдяване на много общини се добавя необходимото количество флуорид за правилното развитие на зъбите. За да проверите дали във вашата вода се съдържа флуорид и какво е количеството му, обадете се в местния водоснабдителен район. Ако водоснабдяването ви не съдържа никакъв (или достатъчно) флуорид, педиатърът или зъболекарят на детето ви може да предложи да използвате флуоридни капки или вода за уста в допълнение към флуоридната паста за зъби.
Колко важна е диетата за оралното здраве на детето ми?
Балансираното хранене е необходимо, за да може детето ви да изгради здрави и устойчиви на кариес зъби. В допълнение към пълната гама от витамини и минерали, диетата на детето трябва да включва много калций, фосфор и съответните нива на флуорид.
Ако флуоридът е най-силната защита на детето ви срещу кариес, то честото похапване може да е най-големият му враг. Захарите и нишестетата, които се съдържат в много храни и закуски, като бисквити, бонбони, сушени плодове, безалкохолни напитки, кренвирши и чипс, се комбинират с плаката по зъбите и създават киселини. Тези киселини атакуват зъбния емайл и могат да доведат до кариеси.
Всяка "атака на плаката" може да продължи до 20 минути след приключване на храненето или закуската. Дори малко хапване може да създаде киселини в плаката. Затова е най-добре да ограничите похапването между храненията.
Какво трябва да направя, ако детето ми си отчупи, счупи или избие зъб?
При всяко нараняване на устата на детето трябва незабавно да се свържете със зъболекаря си. Зъболекарят ще прегледа засегнатото място и ще определи подходящото лечение.
Ако детето ви изпитва болка от счупен, пукнат или избит зъб, трябва незабавно да посетите зъболекар. Може да дадете на детето си болкоуспокояващо без рецепта до посещението му. Ако е възможно, запазете частта от зъба, която се е отчупила, и я вземете със себе си при зъболекаря.
Ако зъбът е напълно избит от устата вследствие на нараняване, занесете го на вашия зъболекар възможно най-скоро. Докосвайте зъба възможно най-малко - не избърсвайте и не почиствайте зъба по друг начин. Съхранявайте го във вода или мляко, докато стигнете до зъболекаря. Възможно е зъбът да бъде поставен обратно в устата на детето ви - процедура, наречена реимплантация.