Ще ви отнеме 5 минути за да прочетете тази статия
Съдържание
- Възможно ли е детето ми да има афти?
- Афтите са често срещани, повтарящи се и могат да бъдат предизвикани от:
- Защо децата страдат от херпеси?
- Какво представлява болестта на ръцете, краката и устата?
- По какъв начин нараняванията причиняват афти в устната кухина?
- Как да лекуваме раничките в устната кухина при малките деца в домашни условия?
- Кога да потърся лекар?
- Възможности за справяне с флуорозата
- Хранителни добавки с флуорид
- Флуорид в питейната вода
Ако сте започнали да запознавате детето си с правилните навици за поддържане на устна хигиена, появата на възпаление в устната кухина може да е притеснителна. Не се тревожете; това не е показател за това как децата почистват зъбите си с четка или конец за зъби. Точно както възрастните, малките деца също са податливи на възпаления в устата. Според Детската болница в Сиатъл язвите в устата при децата често се проявяват по няколко различни начина. Независимо че стоматологът трябва да установи наличието на язва, полезно е да научите какви са признаците, симптомите и причините, за да можете да предотвратите и лекувате по-бързо язвите в устата при децата.
Възможно ли е детето ми да има афти?
Афтите представляват кръгли възпаления, които се развиват в меките тъкани на устата и са основната причина за язви в устната кухина при децата след петгодишна възраст. Те могат да бъдат червени, бели или сиви. Афтите могат да бъдат болезнени и да пречат на храненето и съня, но не са заразни. Според клиниката Майо язвите обикновено са с продължителност от седем до 14 дни.
Афтите са често срещани, повтарящи се и могат да бъдат предизвикани от:
- Незначителни наранявания в областта на устната кухина, причинени от грубо почистване или случайно ухапване по бузата
- Хранителни алергии или чувствителност
- Недостиг на витамини
- Стрес, непълноценна почивка или нарушения на имунната система
Добрата новина е, че има редица домашни средства, които помагат за облекчаване на дискомфорта, причинен от афти. За облекчаване на дразненето могат да помогнат изплакването с антимикробни средства за промивка на устната кухина, прилагането на лед върху раната и използването на четка за зъби с мек косъм. Припомняме, че афтите се появяват вътре в устата, докато херпесните възпаления се появяват на външната страна на устата.
Защо децата страдат от херпеси?
Студените рани са форма на херпес симплекс вирус тип 1, заразен вирус, който се предава при контакт. Херпесите при възрастните са причина за инфекции с херпес симплекс при малките деца. Затова, колкото и да е трудно да избегнете прегръдката с вашето дете, имайте предвид, че ако предполагате, че имате вируса, най-добре е да се въздържате от целувки за лека нощ, когато има възпаление. Посъветвайте се с лекаря си относно кърменето, ако смятате, че сте имали херпес.
По данни на Детската болница в Сиатъл първият изблик на вируса на херпес може да протича остро и обикновено се появява на възраст между 1 и 3 години. Той може да причини 10 или повече мехурчета, пълни с течност, по венците, езика и устните, като може да се появи и по външните устни или в областта на кожата около устата. Могат да се появят и повишена температура и затруднено преглъщане. Обикновено херпесите се лекуват за около 2 до 4 седмици. Педиатърът на детето ви може да препоръча противовирусно средство, което да ускори заздравяването на херпеса.
Какво представлява болестта на ръцете, краката и устата?
Болестта на ръцете, краката и устата (HFMD) обикновено се проявява като червени мехури в устата, по дланите на ръцете и ходилата на краката. Заболяването включва също повишена температура и липса на енергия. HFMD се предава чрез вирус, известен като вирус Coxsackie, който се среща най-често при деца. По данни на Центровете за контрол и превенция на заболяванията той се предава чрез телесни течности, директен контакт или фекалии. HFMD е леко протичащо заболяване и преминава в рамките на една седмица. Тъй като херпесът и HFMD са много заразни, трябва да сте сигурни, че вие и детето ви избягвате пряк контакт с всеки, който има активни възпаления.
По какъв начин нараняванията причиняват афти в устната кухина?
Травмите в областта на устата са често срещани в резултат на заниманията на малчуганите. Възможно е да са захапали езика си или вътрешната страна на бузата или да са се четкали твърде енергично, докато усвояват добрите навици за грижа на устната кухина. Горещите храни могат да бъдат допълнителна причина, ако вашето малко дете не е достатъчно търпеливо, за да остави любимото си ястие да изстине. По-голямата част от раните в устата на малчуганите, причинени от наранявания и изгаряния, изглеждат червени в началото и побеляват при заздравяването, така че забравените наранявания може да изглеждат подобно на афти.
Как да лекуваме раничките в устната кухина при малките деца в домашни условия?
Основните фактори за осигуряване на комфорт и домашни грижи са студените храни, хидратацията, почивката и оставянето на възпалението да премине. Консултирайте се със зъболекаря или лекаря си относно дозировката на парацетамол, ибупрофен и антациди, които могат да облекчат дискомфорта.
Кога да потърся лекар?
Ако детето ви не се движи, изключително слабо е, има подуване на лицето, може да е погълнало химикал или има възпаление, което се е появило след прием на лекарства, трябва незабавно да се обадите на педиатъра си. В противен случай проявете допълнителна грижа към детето си и изчакайте.
Възможности за справяне с флуорозата
В развитите страни флуорозата не се свързва с медицинско състояние, което причинява кариеси или застрашава здравето на детето ви. Някои случаи на дентална флуороза са достатъчно незначителни, за да не се налага лечение, особено ако се появява на задните зъби. Въпреки това съществуват възможности за лечение, като например избелване на зъбите, ако сте обезпокоени.
Хранителни добавки с флуорид
Използвайте хранителни добавки с флуорид само по предписание на лекар или зъболекар. Хранителните добавки с флуорид се препоръчват за деца на възраст между 6 месеца и 16 години, живеещи в райони, където водата не е флуорирана, и с висок риск от развитие на кариес.
Флуорид в питейната вода
По данни на ADA препоръчителното ниво на флуорид във водата за здравето на зъбите е 0,7 части флуорид на милион части вода. Съгласно Закона за безопасна питейна вода Агенцията за опазване на околната среда на САЩ (EPA) изисква от обществените водоснабдителни системи да уведомяват своите клиенти, ако естественият флуорид надвишава препоръчителните нива.
Ако живеете в район, в който естествените нива на флуорид в питейната вода надвишават 0,7 частици на милион, трябва да помислите за алтернативен източник на вода или за домашна обработка на водата, за да намалите риска от флуороза за малките деца.
Въпреки че Агенцията за опазване на околната среда няма правомощия да регулира частните кладенци за питейна вода, тя препоръчва водата в частните сондажи да се изследва веднъж годишно. Ако домът ви е свързан с личен кладенец, добре е всяка година да проверявате нивото на флуорид в кладенеца, особено ако в него има малки деца. Естествените нива на флуорид могат да варират значително в различните населени места. Представете на зъболекаря и лекаря си резултатите от изследването на водата от сондажа, за да могат те да ви осигурят точна информация за нуждите на семейството ви от флуорид.
Като цяло флуоридът е безопасен, когато се използва според указанията, и има големи ползи за здравето на зъбите на вашето дете. Не се притеснявайте, въпреки че някои части от обучението за правилна грижа за устната кухина не са лесни, да се уверите, че децата ви получават правилното количество флуорид, е доста лесно. Ако имате въпроси, вашият зъболекар, педиатър или семеен лекар може да ви помогне да определите правилното количество флуорид за вашето дете.