Ще ви отнеме 3 минути за да прочетете тази статия
Вероятно си мислите, че след като брекетите на детето ви най-сетне са свалени, ортодонтското лечение е приключило. За съжаление, това не е съвсем вярно. Изправянето на зъбите е само половината от битката. Другата половина е да ги поддържате в това състояние. Точно тук зъбните фиксатори могат да бъдат доста полезни. Много хора носят фиксатори в продължение на много години след свалянето на брекетите, за да запазят зъбите си прави и усмивката си ярка, но да накарате детето си да носи фиксатор може да се окаже доста трудна задача. Ето всичко, което трябва да знаете за фиксаторите, за да можете да приучите детето си да носи правилно своя фиксатор с възможно най-малко усилия!
Какво представляват фиксаторите?
Ретинарите са пластмасови или метални елементи, които се изработват по поръчка за всеки човек. Няма два еднакви фиксатора. Те се изработват така, че да съответстват на формата на устата ви и разположението на зъбите ви.
Предлагат се два основни вида фиксатори:
- С възможност за отстраняване. Детето може да ги поставя и отстранява ежедневно. Те могат да бъдат стоманени фиксатори (изработени от тел и материал, подобен на пластмаса) или прозрачни фиксатори (прозрачни тавички, изработени от материал, подобен на пластмаса).
- Фиксирани. Те са изработени от тънка, специално пригодена тел, която се залепва за езика на горните или долните зъби на детето ви.
Защо носим фиксиращи средства за зъби?
И така, за какво служат фиксаторите? Вашето дете може да се нуждае от фиксатори по различни причини. Най-често се налагат след свалянето на брекетите, за да може костта, която държи зъбите, да се възстанови след преместването на зъбите. Фиксиращите шини също така помагат да се поддържат новите позиции на зъбите след приключване на активното ортодонтско лечение.
Възможно е в някои от случаите ортодонтът на детето ви да препоръча фиксатор за преместване на един зъб или за затваряне на пространство между два зъба. В тези случаи обикновено не са необходими брекети, а детето ви може да се наложи да носи фиксатор в продължение на няколко години, за да се постигне целта.
Фиксиращите средства са подходящи и за други цели, освен за разместване на зъбите. При някои деца се наблюдава изпъкване на езика (състояние, при което езикът се плъзга през зъбите, когато говорите). Някои фиксатори могат да бъдат специално проектирани така, че да тренират езика да не се придвижва напред, когато говорите.
Фиксаторите могат да предпазят и децата с темпоромандибуларно разстройство (ТМР), причинено от бруксизъм (скърцане със зъби). Фиксиращите средства могат да помогнат, като не позволяват на челюстта на детето да се затваря напълно през нощта, така че то да не скърца със зъби.
Как детето ви да привикне към носенето на фиксатор?
Когато детето ви за първи път постави фиксатор, зъбите му може да се почувстват болезнени в продължение на няколко дни. Това е напълно естествено, но може да го накара да не иска да носи фиксатора си. Да накарате детето си да го носи може да бъде предизвикателство, но ето някои начини да го направите по-лесно и по-приятно за цялото семейство:
- Адаптирайте фиксатора, като поставите в него любимия детски герой. Това може да накара детето ви да се вълнува повече от поставянето на фиксатора през нощта.
- Бъдете търпеливи и не се уморявайте да напомняте на детето си да си носи фиксатора. Създаването на този нов навик може да отнеме известно време.
- Стимулирайте детето си, като го поощрявате при носенето на фиксатора, особено през първите няколко седмици.
Напишете бележка и я поставете в кутията на детето си. Това може да бъде забавна изненада за детето, която да открие, когато отвори кутийката.
Определено може да е трудно да убедите детето си да носи фиксатора си всеки ден за дълъг период от време. Но ако им помогнете да разберат за какво се използват и им напомняте да си поставят фиксаторите, когато забравят, това може да доведе до много успехи. Надяваме се, че използването на фиксатор ще се превърне в навик, който ще остане у детето ви за цял живот - точно както красивата усмивка!