Кандидоза/ Млечница при деца: причини, симптоми и лечение

Кандидоза/ Млечница при деца: причини, симптоми и лечение

Ще ви отнеме 4,5 минути за да прочетете тази статия

Като майка на малко бебе разбираме, че сте фокусирани върху здравето на семейството си. Може би дори вече сте се превърнали в защитник на устната хигиена, избърсвате венците на бебето си след всяко хранене и се грижите то да не взима в леглото си бутилка с друго, освен с вода. Но дори и при най-стриктната рутинна грижа за устната кухина, в устата ни все още живеят милиони естествени организми. За повечето от нас здравата имунна система ги държи под контрол. Въпреки това един гъбичен организъм, който може да вземе лесно надмощие, е Candida albicans, по-известен като млечница.

 

Бебетата са особено податливи на развитието на гъбички, тъй като имунната им система се развива. В ранна детска възраст тя дори може да се предава между бебетата и техните майки чрез кърмене. Ако смятате, че бебето ви и вие може да имате млечница, е от полза да разберете симптомите, рисковите фактори, превантивните съвети и лечението, така че преди да се усетите, да сте на път към бързо възстановяване!

Симптоми на млечница в устната кухина при бебета и майки

 

Има редица симптоми, които могат да се проявят при бебето ви и да ви предупредят за потенциална млечница в устната кухина. Това е често срещана инфекция при бебетата, която може да бъде неприятна. Затова е полезно да следите за следните симптоми на млечница при бебето си и да можете да потърсите лечение, ако е необходимо:

 

  • Кремаво-бели или червени, възпалени участъци от вътрешната страна на устата.
  • Обтриването на възпаленията може да доведе до кървене.
  • Затруднения при сучене или хранене.
  • Необичайна раздразнимост и безпокойство.
  • Затруднено кърмене или пълен отказ от такова.
  • Обрив от пелени, който не преминава с обичайните средства за мазане.
  • Газове, предизвикани от излишните гъбички в стомашно-чревния тракт.

 

Следните симптоми на млечница могат да се проявят при вас като майка:

 

  • Напукани, сърбящи или парещи зърна.
  • Лющеща се или грапава кожа на ареолите - по-тъмната област около зърното.
  • Остра и стрелкаща болка в гърдите, когато се опитвате да кърмите.

 

Рискови фактори за развитие на млечница в устната кухина

 

Вие внимателно се грижите за устната кухина на детето си и следвате всички съвети на лекаря си, така че може би се чудите какво предизвиква млечницата при бебетата? Съществуват няколко често срещани рискови фактора, при които бебето и майката могат да си прехвърлят млечница:

 

  • Както беше споменато по-горе, имунната система на бебето не е напълно развита и не може да се бори с организми като напълно развита имунна система, което ги прави по-податливи на млечница
  • Ако сте прекарали вагинална гъбична инфекция по време на бременност или по време на раждане, инфекцията може да се предаде на бебето ви под формата на млечница.
  • Възможно е да възникне кръстосана инфекция, ако Вие или Вашето бебе приемате преднизон, инхалаторни кортикостероиди или антибиотици.
  • Ако някой друг в дома ви има инфекция с кандида, нарушенията в хигиенните навици могат да доведат до по-бързото разпространение на млечницата, както отбелязват от Ла Лече Лига.

 

Млечницата се развива в топлите зони, поради което е логично да преминава лесно между устата на бебето и гърдата на майката. Ла Лече също така отбелязва, че няколко други практики и здравословни състояния могат да повишат вероятността вие и вашето бебе да развиете млечница. Бебето ви може да е по-застрашено от млечница в устата, ако често използва биберон. А ако имате анемия или диабет, или диета, която включва прекомерно количество сладкиши, може да имате по-висок риск от заразяване с гъбична инфекция.

 

Лечение на млечница в устната кухина

 

Може би изпитвате болка по време на кърмене или сте забелязали белезникав обрив в устата на бебето си. Разбираме, че желаете този проблем да бъде отстранен възможно най-бързо! Лечението на млечница в устната кухина на бебетата не е сложно; най-важното е да лекувате едновременно и вашата млечница, и тази на бебето си. Логично е вие и бебето ви да се лекувате едновременно, тъй като по време на кърмене млечницата може да премине между вас много бързо.

 

Препоръчваме Ви да се обърнете към лекар, за да обсъдите най-подходящия за Вас и Вашето бебе начин на лечение. Устната млечница може да изчезне от само себе си за няколко дни, така че бебето Ви може дори да не се нуждае от лечение. Ако все пак се нуждае от лечение, добрата новина е, че тъй като повечето лечения са съвместими с кърменето, няма да се налага да спирате кърменето през това време.

 

Противогъбичните медикаменти са най-разпространената форма на лечение на млечница. Вашият лекар може да предпише нистатин капки за перорално приложение за вашето бебе, докато за гърдите ви ще се използва крем или перорална версия на лекарството. След като преминете към лечебен план, симптомите трябва да се подобрят в рамките на четири или пет дни, както отбелязват от Детската болница в Сиатъл.

 

Предотвратяване на повторно заразяване

 

В допълнение към едновременното лечение на вас и вашето бебе, спазването на следните хигиенни процедури може да намали вероятността от повторна инфекция с млечница:

 

  • Почиствайте бибероните и играчките, които бебето слага в устата си.
  • Сменяйте бибероните и накрайниците за шишета за хранене след 1 седмица, както е отбелязано от La Leche.
  • Всеки ден по време на лечението преварявайте частите на помпата за кърма, които влизат в контакт с кърмата, и изхвърляйте влажните подплънки за кърма.
  • За да унищожите гъбичките по дрехите, изперете ги в топла вода с една чаша оцет.
  • Често мийте ръцете си и тези на бебето, особено след смяна на пелените и използване на банята.
  • По време на лечението подсушавайте ръцете си с хартиени кърпи и ги изхвърляйте след всяка употреба.
  • Избягвайте да използвате мокри кърпички в областта на пелените, ако бебето ви има обрив от пелени. Вместо това използвайте кърпа за миене и вода.
  • След всяко хранене почиствайте и подсушавайте гърдите си с памучен тампон или чиста кърпа. Вашият лекар може да ви консултира за балсами и мехлеми, които са безопасни за употреба по време на кърмене.
  • Променете начина си на хранене. Опитайте се да си набавите кисело мляко, което съдържа ацидофилус. Това е пробиотик, който може да ви предпази от млечница. И намалете приема на захар или храни съдържащи мая, които допринасят за свръхпроизводството на кандида.

 

Като майка на новородено знаем, че трябва да се адаптирате към много неща. Поради това откриването на факта, че вие и бебето ви имате млечница, не е особено приятно. Въпреки че млечницата в устната кухина е често срещана инфекция за много бебета, особено за тези, които са кърмени, ние знаем, че искате да осигурите на бебето си комфорт и лечение възможно най-скоро. Спазвайки стриктен хигиенен режим и уведомявайки Вашия лекар при първия сигнал за млечница, кърменето все още може да е приятно изживяване за Вас и Вашето бебе, а млечницата ще бъде под контрол за нула време.

Статии