Какво предизвиква чувствителност на зъбите?

Какво причинява чувствителността на зъбите?

Статията е написана и проверена от: Д-р стоматолог Мария Лишевска

Много пациенти се оплакват от неприятни усещания при консумация на топли или студени храни. Чувствителността на зъбите е често срещан проблем, който засяга много от нас и със сигурност всеки се чуди какво причинява хиперчувствителността на зъбите. За съжаление, тя може да бъде показател за сериозен стоматологичен проблем, поради което е толкова важно съзнателно да се предотвратява или лекува чувствителността на зъбите в ранен етап.

Какво е чувствителност на зъбите?

 

При нормални, физиологични условия, най-външният слой, който съставлява короните на зъбите, е емайлът. Той е най-твърдата тъкан в човешкото тяло. Емайлът не е инервиран и по този начин е добра защита срещу външни стимули, като студ или топлина.

За съжаление, в някои ситуации може да настъпи загуба на емайл. Това води до излагане на подлежащата тъкан - дентин. Той е свързан с живата и инервирана тъкан, разположена вътре във всеки зъб - пулпата. Всеки стимул, като студен сладолед или горещ чай, се предава на инервираната пулпа много по-бързо, когато дентинът е изложен и - като следствие - се възприема много по-интензивно. Тази реакция се нарича чувствителност на зъбите.

Какви са симптомите на чувствителните зъби?

 

Пациентите често се чудят какви са симптомите на хиперчувствителните зъби. Чувствителността на зъбите, известна още като хиперчувствителност на зъбите, е прекомерна реакция на зъбите, а понякога дори болка, на различни фактори, които при нормални условия не биха предизвикали реакция или биха предизвикали лека реакция.

Най-често нашите зъби са чувствителни към студ или топлина, но те могат да реагират и на други стимули - тактилни (например при докосване на зъба с четка за зъби или инструмент в стоматологичния кабинет) или химически (при консумация на кисели или сладки храни и напитки).

Болка може да бъде причинена и от различни процедури, извършвани в стоматологичния кабинет, като скалиране, т.е. професионално отстраняване на зъбен камък, подготовка на зъба по време на лечение на кариес, подготовка на зъба по време на протетично лечение, както и по време на избелване на зъбите.

Какво причинява чувствителността на зъбите?

 

Излагането на дентин може да се случи по различни начини. Прекомерната загуба на зъбни тъкани (първоначално външната тъкан - емайл, по-късно - подлежащият дентин) се случва при стискане или скърцане със зъби, наред с други. Износването на зъбите при контакт с противоположните зъби е процес, наречен атриция.

Загубата на зъби може да настъпи и в резултат на неправилни хигиенни навици, например при неправилно четкане на зъбите с прекалено голяма сила, използване на четки за зъби с твърди влакна или използване на избелващи пасти за зъби с висока абразивност. Този патологичен процес се нарича абразия.

Когато зъбите са засегнати от химически агенти (като кисели или газирани напитки или кисели храни) и това се повтаря редовно, зъбната тъкан постепенно се губи в резултат на ерозия. Всички тези процеси имат доста сходна клинична картина - зъбите стават по-бедни на емайл и пациентът започва да изпитва проблеми с хиперчувствителността на зъбите.

Как да предотвратим чувствителността на зъбите?

 

Много пациенти се обръщат към стоматологичния кабинет с въпроса какво би било най-добро за чувствителността на зъбите?

Много е важно първо да се консултирате със стоматолог и дентален хигиенист, за да се лекува причината за хиперчувствителността, например бруксизъм (скърцане или стискане на зъби), и да получите диетични и хигиенни инструкции.

След урок по орална хигиена, пациентите трябва да използват паста за зъби всеки ден за чувствителност на зъбите със специални активни съставки, например флуорид. Тяхната роля е да защитят изложения дентин и да укрепят зъбната тъкан. Благодарение на това, неприятните усещания от хиперчувствителността могат да бъдат намалени или напълно елиминирани.

Препратки:

 

  1. Iwona M. Tomaszewska, Budowa zębów i przyzębia, mp.pl (https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/107907,budowa-zebow-i-przyzebia)
  2. Zbigniew Jańczuk, Urszula Kaczmarek, Mariusz Lipski, Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018
  3. Iwona M. Tomaszewska, Nadwrażliwość zębów, mp.pl (https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/107700,nadwrazliwosc-zebow)
  4. Danuta Piątowska, Kariologia współczesna. Postępowanie kliniczne, Med Tour Press International, 2009
  5. https://www.dentalhealth.org/sensitive-teeth

Статии