Може ли пастата за зъби да възстанови чувствителните зъби?

Може ли пастата за зъби да възстанови чувствителните зъби?

Статията е написана и проверена от: Д-р стоматолог Мария Лишевска

Ако вкусът на гореща храна или глътка студена напитка причинява неприятна болка, може да имате проблем, наречен чувствителни зъби. Въпреки че това състояние е доста често срещано и засяга много от нас, зъбната чувствителност, известна още като хиперсензитивност, може значително да влоши комфорта на пациентите чрез болка, която се появява по време на ежедневни дейности като хранене, пиене или дори миене на зъби. Има обаче добра новина - зъбната хиперсензитивност може да бъде преодоляна с прости домашни средства. Научете рецептата за успех и се наслаждавайте на усмивката си без неприятни усещания!

Какво представлява зъбната чувствителност?

 

Външният слой, покриващ короната на зъбите - емайлът - е най-твърдата тъкан в човешкото тяло, която защитава зъбите от външни стимули. Много тънката тъкан, която покрива корените на зъбите, се нарича дентален цимент. Под емайла и цимента се намира силно инервирана и кръвоснабдена тъкан - дентин, която е чувствителна към стимули, доставяни до нашите зъби. Тя е съставена от микроскопични тубули, които провеждат стимули до живата тъкан вътре във всеки жизнен зъб - денталната пулпа. Когато емайлът или циментът се загубят, дентинът се оголва и зъбът става чувствителен към различни външни стимули. Чувствителността към термични стимули (студ и топлина) е най-честата, въпреки че хиперсензитивността може да се появи и в отговор на химически (напр. кисели храни), механични (напр. миене на зъби или дентални процедури), въздушен поток и дори допир.

Какви са симптомите на чувствителните зъби?

 

Симптомите на чувствителни или хиперсензитивни зъби могат да бъдат различни. Хиперсензитивните зъби реагират с остра, краткотрайна болка на различни стимули - температура, изсушаване на зъба с въздушен поток и дори докосване на зъба с памучен тампон. В момента, в който стимулът изчезне, болката почти веднага отшумява. Симптомите на зъбната хиперсензитивност варират значително дори при един пациент, което се дължи на различията в анатомичната структура на различните групи зъби. Един зъб може да бъде чувствителен само към студ, докато друг може да бъде чувствителен както към топлина, така и към студ.

Самата зъбна хиперсензитивност е субективно усещане и няма характерна клинична картина. Въпреки това, хиперсензитивността може да съпътства някои дентални проблеми, които трябва да бъдат консултирани със зъболекар, за да се фокусира лечението върху причината на проблема.

Какви фактори могат да причинят зъбна чувствителност?

 

Дентинът може да бъде изложен чрез рецесия на венците (излагане на шията и корените на зъбите) или загуба на емайл. И двата проблема могат да бъдат причинени от неправилна техника на миене на зъби, комбинирана с използване на прекомерна сила. Най-вредните движения при миене на зъби са хоризонталните и кръговите (които също съдържат хоризонтален компонент). Венците се увреждат и в резултат на това се появява рецесия на венците, както и абразия на емайла и образуване на абразивни лезии. Прекомерното износване на емайла и цимента може също да бъде причинено от използване на четка за зъби с твърди влакна, натискане на четката твърде силно върху повърхността на зъба, както и дългосрочно използване на избелващи пасти за зъби с висок индекс на абразивност. Неприятните усещания, съпътстващи излагането на дентин, започват и зъбите стават чувствителни към външни стимули.

Може ли пастата за зъби да възстанови чувствителните зъби?

 

Лечението на зъбната хиперсензитивност е йерархично. Терапията трябва винаги да започва с въвеждане на паста за зъби за чувствителни зъби за ежедневна употреба. При леки симптоми, ежедневната употреба на пасти за зъби като elmex® Sensitive може да елиминира хиперсензитивността след около 2 седмици. Ако домашната терапия е недостатъчна, се препоръчва консултация със зъболекар и прилагане на допълнителни методи за борба с хиперсензитивността.

Освен ежедневната употреба на паста за зъби за зъбна чувствителност, е полезно да посетите дентална клиника, за да разберете причината за загубата на емайл или цимент и последващата хиперсензитивност. Също така е важно да се предотврати по-нататъшното прогресиране на абразията на зъбите и загубата на тъкани. За тази цел се препоръчва:

  • използване на четка за зъби с меки влакна, напр. elmex® Ultra Soft,
  • коригиране на техниката на миене на зъби под наблюдението на дентален хигиенист, за да се минимизира рискът от по-нататъшна абразия на емайла и рецесия на венците,
  • избягване на консумацията на кисели храни и напитки,
  • миене на зъбите минимум 30 минути след хранене.

Коя паста за зъби е най-добра за чувствителни зъби?

 

Струва си да се изберат пасти за зъби, които освен че облекчават неприятните симптоми, също така се борят с причината за зъбната хиперсензитивност. На пазара има много такива продукти - обаче, при избора на една от тях трябва да се обърне внимание на това, че пастата съдържа в състава си флуорни съединения, калциеви съединения или аргинин.

Флуорните съединения, освен антикариесния ефект, също имат ефект на намаляване на дентинната хиперсензитивност. Механизмът на тяхното действие се състои в утаяването на кристали в дентинните тубули, благодарение на което техният лумен се намалява или дори затваря и зъбът става по-малко чувствителен към външни стимули.

Аргининът (в концентрация 8%) заедно с калциев карбонат имитират естествения процес на затваряне на дентинните тубули, благодарение на което потокът на течности в тубулите става по-труден и зъбът става по-малко чувствителен към външни стимули. Това се дължи на натрупването на калциево-фосфатни отлагания в дентинните тубули.

Изборът на паста за зъби за зъбна хиперсензитивност може да не е лесен, затова е полезно да се консултирате със зъболекар, който ще ви помогне да изберете най-добрия продукт за вашите специфични нужди.

Препратки:

 

  1. American Dental Association, For the dental patient… Sensitive teeth. Causes and treatment, The Journal of The American Dental Association, 2003
  2. Zbigniew Jańczuk, Urszula Kaczmarek, Mariusz Lipski, Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018
  3. Iwona M. Tomaszewska, Nadwrażliwość zębów, mp.pl, 2017 (https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/107700,nadwrazliwosc-zebow)

Статии